Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 00:18   Güncelleme : 31-05-2021 00:18

ANIZ YAKAN GELECEĞİNİ YAKAR

​ Anız Neden Yakılır? Hasat sonrası tarlada kalan değer taşımayan, bitki artıklarını ortadan kaldırmak, böcek ve diğer zararlıları ortadan kaldırmak, toprak işlemeyi kolaylaştırmak, hastalıkları önlemek, yabancı ot tohumlarını ortadan kaldırmak ve bitki artıklarını en ucuz maliyetle ortadan kaldırmak için anızlar yakılmaktadır

ANIZ YAKAN GELECEĞİNİ YAKAR

Anız Neden Yakılır?

Hasat sonrası tarlada kalan değer taşımayan, bitki artıklarını ortadan kaldırmak, böcek ve diğer zararlıları ortadan kaldırmak, toprak işlemeyi kolaylaştırmak, hastalıkları önlemek, yabancı ot tohumlarını ortadan kaldırmak ve bitki artıklarını en ucuz maliyetle ortadan kaldırmak için anızlar yakılmaktadır.

Geçmiş yıllarda çok yaygın olmakla birlikte, şu an için çok nadir olarak karşılaşılmaktadır. Modern tarımda anız yakmanın son derece hatalı bir uygulama olduğu, yapılan araştırmalar neticesinde yakılan alanlardaki zararın telafi edilemediği ortaya konmuştur.

Anız Yakma Sonucu Oluşan Zararlar Nelerdir?

Anız Yakmanın Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Anız Yakmanın Cezai Yaptırımları Nelerdir?

2872 Sayılı Çevre Kanunu ek 1. Maddesi (c) bendine aykırı anız yakanlara dekar başına 73,68 TL idari para cezası uygulanır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza 5 (beş) kat arttırarak uygulanmaktadır.

Çiftçimizin ana geçim kaynağı ve insan beslenmesinin ilk safhasını oluşturan toprağın yok olmasını engellemek ve kanunlar önünde suçlu duruma düşmemek için anızları yakmayalım ve yakanları ihbar edelim.