Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 08:28   Güncelleme : 01-06-2021 08:28

MEYVE FİDANI DAĞITIM TÖRENİ DÜZENLENDİ

​     İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından başlatılan Meyvecilik Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında başvuru yaparak talepte bulunan üreticilerimize İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği finansman desteği ile alınan 32

MEYVE FİDANI DAĞITIM TÖRENİ DÜZENLENDİ

    İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından başlatılan Meyvecilik Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında başvuru yaparak talepte bulunan üreticilerimize İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği finansman desteği ile alınan 32.500 adet Antep Fıstığı(Siirt Çeşidi), 1.000 adet Badem fidanı ve 1.000 adet Ceviz fidanları düzenlenen törenle teslim edildi.

    Törene Vali Ali Hamza Pehlivan, yanı sıra, Belediye Başkan V. Abdullah Umut Cihan, Vali Yardımcısı Faruk Doğru, İl Tarım ve Orman Müdürü Selman Demirel, Kurum Müdürleri, STK Başkanları,Teknik Personellerimiz ve Değerli Çiftçilerimiz katıldı.

      Açılış konuşmalarını yapan İl Müdürümüz Selman Demirel ;

    “Bölgede herhangi bir sanayi ünitesi bulunmadığından işsizlik oldukça yüksek düzeydedir. Bölge insanın tamamına yakını tarım ile uğraşmaktadır. Yeniliklere açık, modern meyveciliğe ilgi duyan, proje bütçesinin %30’una katkı sağlayacak ve aynı zamanda projenin sürdürülebilirliğini sağlayacak ekonomik yeterliliğe sahip çiftçi ailelerine Antep fıstığı, Badem ve Ceviz çeşidi ile meyve bahçeleri tesis ederek uzun yıllar sürecek gelir kaynağı oluşturarak, ekonomik durumlarının düzeltilmesine katkıda bulunmak.

dedi

    Programı takip eden basın mensuplarına konuşan Vali Pehlivan;

   “Geçen yıl bu zamanlarda olduğu gibi yine bir tarımsal faaliyet için bir aradayız. Malumunuz Şırnak ilimiz, tarım ve hayvancılığın yapılmasına müsait alanlara sahiptir. Bu bağlamda son yıllarda devletimizin teşvikleriyle, diğer birçok alanda olduğu gibi meyvecilik alanında da üretimin artmasını istiyoruz. Bu konuda güzel çalışmalarımız, devletimizin güzel teşvikleri var. Tarım ve Orman Bakanlığımızın, devletimiz adına Bölge Kalkınma Ajansımızın, kırsal kalkınma kuruluşlarımızın sağladığı imkânlar var. Bu bağlamda İl Özel İdaresi olarak da her yıl bütçemizin bir kısmını tarıma, tarımsal faaliyetlere, meyvecilik faaliyetlerine, arıcılığa ayırmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken burada en verimli şekilde üretilebilecek ürünlere yönelme gayreti içerisindeyiz.

    Bugün 32 bin 500 adet tüplü Siirt çeşidi Antep fıstığı, bin adet tüplü badem ve bin adet de tüpsüz, köklü ceviz fidanını teslim edeceğiz. Yüzde 70’ini Özel İdarenin karşıladığı toplamda 266 Bin TL bütçeli bir proje.

Hayırlı olmasını diliyorum. Bu fidanların yeşererek meyveye dönüşmesini, bereketli kazançlara vesile olmasını temenni ediyorum.

  Önümüzdeki günlerde yine güzel projelerin duyurularını yapacağız. Onlarla ilgili adımlarımızı atıyoruz. Bu konuda da yine devletimizin teşviklerini, desteklerini çiftçilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın ilgi göstermesi bizleri sevindiriyor. Bu ilgi sayesinde inşallah bu projeler artarak devam edecek. İl olarak da ülke olarak da üretmeye, her alanda katma değer oluşturmaya hiç şüphesiz ihtiyacımız var. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri bu bağlamda önemli bir yer teşkil ediyor. İlimizin potansiyelini ön plana çıkaracak, meraların daha etkin kullanımını sağlayacak, meyve bahçelerimizin, tarıma uygun arazilerimizin daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayacak projelere her zaman varız. Bu konuda hem Tarım ve Orman Müdürlüğümüz bünyesindeki arkadaşlarımızla hem de Tarım ve Orman Bakanlığımızın ilgili birimleriyle, GAP İdaresiyle iletişim, koordinasyon ve işbirliği içerisinde gerekli çalışmaları da yapıyoruz. Bugün olduğu gibi yine Özel İdaremizin de katkılarıyla inşallah projeleri hep birlikte hayata geçireceğiz.