Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-09-2021 17:23   Güncelleme : 16-09-2021 17:23

“Şırnak İlimizin İlk Coğrafi İşaretli Ürünü” CİZRE’NİN MEŞHUR KURABİYESİ ‘‘MEMİLHEVA’’ TESCİLLENDİ

​     Cizre mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan Memilheva, Cizre Kaymakamlığı, Cizre Belediyesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Cizre Ticaret ve Sanayi odasının ortak çalışmasının ardından coğrafi işaret aldı

“Şırnak İlimizin İlk Coğrafi İşaretli Ürünü” CİZRE’NİN MEŞHUR KURABİYESİ ‘‘MEMİLHEVA’’ TESCİLLENDİ

    Cizre mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan Memilheva, Cizre Kaymakamlığı, Cizre Belediyesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Cizre Ticaret ve Sanayi odasının ortak çalışmasının ardından coğrafi işaret aldı. Geçen yıl başlatılan süreçte meşhur kurabiyenin üretiminde kullanılan bademlerin Cizre’de üretildiği ve bu süreçte tamamen bölgenin malzemelerinin kullanıldığı belgelendi. Uzun süren çalışmaların ardından Cizre ”Memilheva” kurabiyesi olarak coğrafi işaretle tescillenen ürünün tescillenmesinin ilçe için bir ilk olduğunu ifade eden Kaymakamımız Davut SİNANOĞLU, çalışmaların meyvesini aldıkları için mutlu olduklarını belirtti.

    Memilheva için alınan coğrafi işaretin ardından, diğer ürünler için de benzer çalışma yürüteceklerini söyleyen Cizre TSO Başkanı Salih SEFİNÇ “Bugün bu mutlu sona ulaştık. Bu gurur bizlerin, Cizre’nin. İller yöresel ürünleriyle, bu ürünleri ülkeye tanıtmakla çalışmalar yapıyorlar. Biz de, coğrafi işaretli ürünlerimizi tanıtmak ve bunların sayılarını arttırmakla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Memilhevamız bölgede zaten biliniyor ama bundan sonra tüm ülkede tanınması, üretilmesi ve pazarlanması için çalışmalara devam edeceğiz.” dedi.

    Ayrıca Kaymakamımız SİNANOĞLU, tescil işlerinin takibini sağlayan Cizre İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür etti.