Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-10-2021 14:56   Güncelleme : 26-10-2021 14:56

TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI MEHMET HADİ TUNÇ İLİMİZİ ZİYARET ETTİ

TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI MEHMET HADİ TUNÇ İLİMİZİ ZİYARET ETTİ

TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI MEHMET HADİ TUNÇ İLİMİZİ ZİYARET ETTİ

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç Şırnak’ı ziyaret etti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, bir dizi program ve ziyaret gerçekleştirmek üzere  23 Ekim 2021 tarihinde Şırnak İlimize bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’u Şırnak’a gelişinde Mardin havalimanında Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürümüz Selman Demirel, İl Müdür Yardımcımız Erdoğan Yıldız ve Birlik Başkanlarımız karşıladı. Kendisini karşılayanlarla tek tek selamlaşan Tunç daha sonra özel bir araçla Mardin’den karayolu ile Şırnak İli Cizre İlçesine hareket etti.

Cizre’de Bakan yardımcısı ve beraberindekileri Zirai Karantina Müdürü Akan Durucan, Şırnak İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcımız Hurşit Acar, Orman İşletme Müdürü Reşit Tunç, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü V.Orhan Kalay, Cizreli Araştırmacı Yazar Abdullah Yaşın,  Şube/İlçe  Müdürlerimiz, Ziraat Odaları ve Birlik Başkanlarımız Hz Nuh Nebi cami girişinde karşıladı. Bakan yardımcısı Tunç, Hz Nuh Nebi Cami girişinde kendisini karşılayan heyetle selamlaştı.

Cizreli Araştırmacı Yazar Abdullah Yaşın Nuh Peygamber külliyesinde Bakan Yardımcısı Tunç ve beraberindeki heyete Cizre’de ki tarihi ve kültürel yapılar hakkında bilgi verdi.

Tunç ve kendisine eşlik eden heyetle ilk önce Hz Nuh Nebi’nin türbesini ziyaret etti. Ardından restore çalışmaları devam eden Kırmızı medrese ve Ünlü Mutassavvıf Şair Ahmet El-Cezeri (Melayi ciziri)’nin Türbesini gezdi. Dönüşte  Nuh Nebi meydanının da vatandaşlarla bir çay ocağı önünde oturup çay içti, sohbet etti. Vatandaşların dilek ve sorunlarını dinledi. Daha sonra sırasıyla; Bilgisayarın temelini atan ve dünyada ilk robotu yapan ünlü bilim adamı Ebu’l İzz El Cezeri’nin Türbesi, Haşimiler Türbeleri, Abdaliye Medresesi, Cizre Kalesi, Hamidiye Kışlası, Ateşgeda (zından) Belek Burcu, Saray,Şeyh Abdurrahman-ı Veli ve Kent Müzesi gibi tarihi ve kültürel yapıları ziyaret etti.

Bakan Tunç ve beraberindeki heyet Şırnak İline bağlı Kumçatı Beledesine geçmek üzere Cizre’den ayrıldı.

Kumçatı beldesine gelişinde Bakan Yardımcısı Tunç’u Kumçatı Belediye Başkanı Nimet Demir, Aşiret lideri Cemil Demir Kumçatı ve İkizce Karakol Komutanları ve vatandaşlar karşıladı. Vatandaşlarla bir süre sohbet eden Tunç, ev sahibi Ömer Demir’in Kumçatı İmam Hatip Lisesinde eğitim gören kızı Nergiz Demir “Tenha Pençesi” isimli kitabını hediye etti. Daha sonra  Ömer Demir’in evinde gerçekleştirilen yemeğe katıldı. Burada ki çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Ziyaretin sonunda Bakan Tunç’a Belediye Başkanı Nimet Demir ve Aşiret Lideri Cemil Demir tarafından anı olarak Türk Bayrağı hediye edildi birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Bakan Yardımcısı Tunç, buradan ayrılarak Şırnak Merkezdeki otele geçti.