Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-06-2021 01:42   Güncelleme : 02-06-2021 01:42

TARSİM 2021 UYGULAMALARI TOPLANTISI YAPILDI

​     Şırnak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünün koordinasyonu ile Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Van Bölge Müdürlüğünce 6 İlçemizi (Cizre, Silopi,İdil, Güçlükonak,Beytüşşebap ve Uludere) kapsayacak şekilde toplantılar gerçekleştirildi

TARSİM 2021 UYGULAMALARI TOPLANTISI YAPILDI

    Şırnak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünün koordinasyonu ile Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Van Bölge Müdürlüğünce 6 İlçemizi (Cizre, Silopi,İdil, Güçlükonak,Beytüşşebap ve Uludere) kapsayacak şekilde toplantılar gerçekleştirildi. Yapılan toplantılara İlçe Müdürleri ve teknik personeller katıldı.

      TARSİM Van Bölge Müdürü Meriç ÖZDEMİR ve Uzman Ahmet ÇETİNKAYA; Tarım Sigortaları 2021 yılı uygulamalarının yer aldığı Tarım Sigortaları Havuzu tarafından 2021 yılında kapsama alınan riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin bilgiler verdiler.

    TARSİM, her yıl çiftçilerden gelen talepleri göz önüne alarak devlet destekli tarım sigortalarının kapsamını genişletmektedir. Kapsamın genişletilmesiyle tarım sigortalılık oranı da yükselmektedir.

      Devlet destekli tarım sigortasına olan ilgi her geçen gün artıyor,

    TARSİM Van Bölge Müdürü Meriç ÖZDEMİR; “Üreticilerin devlet destekli tarım sigortasına olan ilgisinin her geçen gün artmaktadır. Tarımda doğal risklerin bitkisel ve hayvansal üretimde önemli derecede ekonomik kayıplara sebep olabilmekte, Tarım Sigortaları Kanunu doğrultusunda ortaya koyulan sigorta uygulamalarıyla, doğal riskler karşısında oluşan mağduriyetler giderilmektedir. Devlet desteği nedeniyle İlimizde sigortalanan alan ve hayvan sayısında her geçen yıl artış olmaktadır.  TARSİM ile birlikte üretici ve yetiştiriciler temin alan içerisinde yaşanacak kayıplarını yerine koyacak tazminatını alarak gelir istikrarı sağlamış ve işletmesini hedeflediği büyüklüğe ulaştırabilecektir” dedi.

      Teknik personellerden gelen soruların cevaplanmasıyla toplantı sona erdi.