Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-02-2022 17:54   Güncelleme : 14-02-2022 17:54

“UZMAN ELLER PROJELERİ” TANITIM LANSMANI PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“UZMAN ELLER PROJELERİ” TANITIM LANSMANI PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“UZMAN ELLER PROJELERİ” TANITIM LANSMANI PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında “Uzman Eller Projeleri” tanıtım lansmanı programı gerçekleştirildi.

Tanıtım programına; Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi TUNÇ, Şırnak Valimiz Sayın Ali Hamza PELİVAN, Vali Yardımcımız Mehmet Emre CANPOLAT, Şırnak Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Emin ERKAN, AK Parti İl Başkanımız İbrahim Halil Erkan, Şırnak Belediye Başkanımız Mehmet YARKA, İl Müdürümüz Selman DEMİREL, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman GELİŞ, Akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşları, Üretici ve Sektör temsilcileri, Bakanlığımıza bağlı kurum amirleri ve Protokol üyelerinin  katılımı ile  11 Şubat 2022 tarihinde Şırnak Üniversitesi Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başlayan programda konuşma gerçekleştiren Bakan Yardımcısı Tunç;

“Günümüzde tarımın önemi hem ülkemizde hem de dünyada her geçen gün artmaktadır. Gıda üretimi ve arzı en önemli konuların başında gelmektedir.

Tarım en stratejik birkaç sektör arasında yerini almıştır. Biz de ülkemiz tarımının küresel ölçekte hak ettiği yeri alabilmesi, dünyada ve bölgesinde söz sahibi olabilmesi için siz değerli üreticilerimizle birlikte, omuz omuza çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Bu çerçevede “Güçlü Tarım, Güçlü Türkiye” ilkesi ile Türkiye’nin tarım orman sektöründe, dünyada ve bölgesinde söz sahibi bir ülke olabilmesi için son dönemde önemli projeler hayata geçirilmiştir.

Türkiye, 337 milyar TL tarımsal hasıla ile Avrupa’da lider, dünyada ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Tarım sektörümüz, 2003-2020 arasındaki 18 yılın 15’inde büyümüştür. 2003-2020 döneminde Türkiye’de tarımın yıllık ortalama büyümesi %2,93 olarak gerçekleşmiştir.

2021 yılında 25 Milyar Dolar tarımsal ihracat yaparak 7,2 Milyar Dolar dış ticaret fazlası elde ettik. Yani aldığımızdan daha fazla tarım ürününü diğer ülkelere satıyoruz. Türkiye tarımda net ihracatçıdır. Ülkemiz; küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığında Avrupa’da birinci, süt üretiminde ise üçüncü sırada yer almaktadır.

Bu başarıda en büyük pay şartlar ne olursa olsun üreten çiftçimizindir.

Bakanlık olarak çiftçimize her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bu çerçevede 19 yıldır daima çiftçimizin, hayvancımızın, üreticimizin yanında olduk. 19 yılda toplam 396 Milyar TL tarımsal destek ödemesi yaptık. 2022 yılı desteklerini 29 Milyar TL’ye yükselttik. Çiftçimize hayırlı olsun. 

Çok kıymetli katılımcılar, Şehr-i Nuh’a, Şırnak ilimize gelecek olursak;

KKYDP kapsamında Şırnak İlimize 2006 – 2020 döneminde toplam 27 milyon TL destek sağlanmış, bu destekler ile 38 proje ve tesis hayata geçirilerek toplam 337 kişiye istihdam sağlanmıştır. Bakanlığımızın 2021 yılında ilimize verdiği destek 90 milyon TL olup son 19 yılda yaklaşık olarak 900 milyon TL destek sağlanmıştır. GAP Projesi kapsamında yer alan Şırnak ekonomisinde tarım önemli yer tutmaktadır. Kırsal kesimlerde başlıca gelir kaynağı hayvancılıktır. Özellikle yaylacılık yoluyla küçükbaş hayvan yetiştiriciliği daha yaygındır. Tabi Şırnak yıllardır terör belasından çok çekti. Şırnaklı kardeşlerim çok acılar yaşadı.

Bugün artık Cudi Dağında teröristler değil, ceylanlar dolaşıyor. Cudi, 40 yıl sonra bir festivale ev sahipliği yapabiliyor. Huzur ikliminin hâkim olmasıyla Şırnak, geleceğe güvenle bakabiliyor.

2020 yılında Şırnak ilimizde 1,7 Milyar TL tarımsal hasıla elde edilmiş ve 216 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirilmiştir. 410 bin ton bitkisel üretim elde edilmiştir. İlimiz; 88 bin büyükbaş ve 1,4 milyon küçükbaş hayvan varlığına sahiptir. Elbette bu rakamları daha da artırmak mümkün. İlimizde güvenliğin sağlanmasıyla biraz önce bahsettiğim tarımsal üretim rakamlarının çok daha yukarılara çıkacağına yürekten inanıyorum. Şırnak çok önemli bir turizm potansiyeline de sahip. Bu potansiyelin de açığa çıkacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu noktada, Hz. Nuh’un mekânı Cudi Dağı’nı Tabiat Parkı ilan etmek için çalışma başlattık. Bu çalışmamız devam ediyor. Tamamlandığında sizlerle paylaşmış olacağız.

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak en başta gelen amacımız Kırsal alanda refahı yükseltmek, tarımsal üretimde verim ve kaliteyi artırarak istikrarlı gıda arzını sağlamaktır.

Bunlardan biri de Bakanlığımız Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında geliştirdiğimiz “Uzman Eller Projesi”dir.” dedi.

Uzman Eller Projesi hakkında bilgiler veren Bakan Yardımcısı Tunç,

“Uzman Eller Projesi ile kırsal alanda yaşayan, yaşamayı taahhüt eden, meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun genç nüfusun, istihdamına katkı sağlamak hedeflenmektedir. Bu çerçevede; tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği desteklenecektir. Bu faaliyetlerin eğitimli, uzman kişiler tarafından yapılması teşvik edilecektir. Eğitimli işgücü ile tarımsal üretimin; miktar, kalitesi ve verimliliği arttırılacaktır. Böylece; Kırsal alanda tarımsal üretim yapan işletmelere örnek ve önderlik oluşturacak sürdürülebilir yatırımlara hibe desteği verilecektir.

Peki projeye kimler başvurabilir? Projeye tüm illerde nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerinde, proje süresince, yani 2022-2024 yıllarında yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden; meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun olanlar başvurabilecektir.

Proje başvuruları 14 Ocak 2022 tarihinde başlamıştır. Başvurular uzmaneller.tarimorman.gov.tr internet adresinden yapılmaktadır. 28 Şubat 2022 son başvuru tarihidir. Başvurmak isteyen kardeşlerimiz daha detaylı bilgiyi İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alabilirler. 

Uzman Eller Projesi ile yılda 2 bin kişiye 100’er bin lira olmak üzere toplam 200 milyon lira, 3 yılda ise toplam 6 bin gencimize 600 milyon lira hibe desteği sağlanmış olacaktır. Bakanlık olarak projeyi gençlerimizin; mesleğe, hayata atılabilmeleri için çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Proje ile bir taraftan tarımsal faaliyetler eğitimli, uzman kişiler tarafından yapılırken, aynı zamanda gençlerimiz hem kendi mesleğini yapacaklar hem de kendi işlerinin patronu olacaklardır. İstihdama ve tarımsal üretime de katkı sağlayacaklardır.

Sevgili Şırnaklı kardeşlerim, Bakanlık olarak çalışan, üreten, ülke ekonomisine katma değer sağlayan çiftçimizin her zaman yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Uzman Eller Projemizin hayırlı ve başarılı olmasını diliyor, siz kıymetli kardeşlerimize bol, bereketli kazançlar diliyorum.

Çünkü insanlık tarihi kadar eski ve dünya varoldukta hayatımızda yeri olacak bir faaliyet alanıdır. Bununla birlikte geçmişten bu güne çiftçilik de yapan bir aileden gelmem hasebiyle de tarıma ayrı bir yakınlık ve duyarlılık hissetmişimdir.” dedi.

Toprağa dokunmanın,toprakla haşır neşir olmanın kültür ve inancımızda da önemli yer tutan bir olgu olduğunu belirten Vali Pehlivan,

“Merhum Aşık Veysel, ‘Dost dost diye nicesine sarıldım, Benim sadık yârim kara topraktır.’ diyerek bunu çok veciz şekilde ifade eder. Hakikaten toprak bizim en sadık dostumuzdur. Onunla yarenlik etmek toplumların geleceği için büyük önem arz etmektedir. 

Dünyamız yüzölçümü itibariyle 509 milyon km² büyüklüğe sahip. Bu yapının %70’inin sulardan oluştuğunu biliyoruz. Geriye kalan %30’luk kara parçasının da %37,7’sinin tarıma müsait alanlar olduğunu görüyoruz. Bunun da %10’luk kesimi tarımsal faaliyetler için kullanılıyor. Bilim insanlarının tespitine göre bu hızla artışı devam eden nüfusun beslenebilmesini sağlamak için 2050 yılına kadar dünyada 3,5 – 8 milyon km² daha tarımsal alana ihtiyaç olacaktır.

Tabi ki illerimizin dokusuna, coğrafi yapısına, toprak yapısına uygun faaliyetleri seçerek, planlayarak ve maksimum verimi öngörerek bunu yapmak durumundayız. 

Tarıma yönelik yaklaşımlar dünyanın gelişim süreci içerisinde değişkenlik arz etmiştir. Ama önemini her daim korumuştur. Tarım insanlık tarihi kadar eski bir konudur. Malumunuz ilk insanlar avcılık ve toplayıcılıkla hayatlarını idame ettirirken daha sonra doğadan bitkileri toplamış ve mağaraların önlerinde onların yapraklarını, tohumlarını biriktirme aşamasından sonra bunları yetiştirip onlardan ürün elde edebileceklerini keşfetmişlerdir. Elbette ki Hz Adem’e yüce Yaradan tarafından kelimeler kitabında öğretilen en eski tabirlerdendir muhtemelen tarım ve tarımsal ürünlerin yetiştirilmesiyle ilgili öğretilen kelimeler ve insanlık bunu kendi gelişim süreci içerisinde faaliyete dönüştürmüştür. 

Mensubu olduğumuz kültür ve medeniyet dünyasında da tarıma önemli katkılar verilmiştir. Anadolu coğrafyası, Bereketli Hilal olarak tabir edilen Mezopotamya da tarımın merkezi olmuştur. Bu gelişim süreci içerisinde belki bugünkü teknik bakış açısıyla değerlendirdiğimizde sabanın keşfedilmesi basit gibi durur ama Orta Çağ’ın en büyük keşifleri arasında yer almıştır.

yy ortalarında yapılan çalışmalarda suni gübrenin keşfi, verime yansıtılması meseleleri tarımsal gelişim sürecindeki kat edilen aşamaları ortaya koymaktadır.” dedi.

İlimizde son 30-40 yıllık süreçte terörle mücadelenin yoğun olarak yaşandığından bahseden Vali Pehlivan,

“Terör nedeniyle vatandaşlarımız, çiftçilerimiz çok zorluklar yaşadı. Devletimizin başta güvenlik birimlerimiz olmak üzere bütün kurumlarıyla kararlılıkla ortaya koyduğu mücadelelere birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetlerinde diğer alanlarda olduğu gibi tarım alanında da çok önemli mesafeler kat edildiğini görüyoruz. 

Yatırım anlamında son 15-20 yıllık süre içerisinde İlimizde 870 ayrı proje hayata geçirilmiş olup bu yatırımların büyüklüğü yaklaşık 130 milyon TL’dir. Tarımsal üretim faaliyetlerine 950 milyon TL destek sağlanmıştır. Bununla birlikte toplam rakam 1 milyar TL’nin üzerine çıkıyor. Devlet Su İşlerini de bünyesinde barındıran Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın yatırımları bağlamında baktığımızda, 2 Milyar TL DSİ yatırımını, Orman ve Doğa Koruma alanında yapılan yatırımları da eklediğimizde rakam 3 Milyarın üzerine çıkıyor.

Verilen destekler, yapılan yatırımlar sahaya da olumlu yansımıştır.  

Terörle mücadele sürecinde son yıllarda İl olarak yaşadığımız en büyük olumsuzluk 2015-16 yıllarındaki çukur-barikat dönemi olarak ifade ettiğimiz, terör örgütünün menfur eylemlerini yoğunlaştırdığı ve hayati bütün alanları adeta durma noktasına getirme girişiminde bulunduğu dönemdir. Devletimizin kararlı mücadeleleriyle bölücü terör örgütü şehir merkezlerinden bertaraf edilmiş,kırsalda da bitme noktasına getirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde gerek altyapı gerek üst yapı yatırımlarıyla hızlı bir toparlanma süreci yaşanmıştır. Güvenlik ve huzur ikliminin yakalanmadı her alanda olumlu gelişmelere vesile olmuştur.

İlimizin 7158 km² olan yüz ölçümümüzün 1,5 milyon dekarı tarım alanlarından oluşmaktadır. Kullanılan tarım arazileri 2015-16 yıllarında 778 bin dekar iken bugün itibariyle 1 milyon 100 bin dekara çıkmıştır. Tarım arazilerini kullanım oranımız %40 artmıştır. Meyvecilik yapılan alanlarınntoplamı 24 bin dekar iken %110’un üzerinde bir artışla 50 bin dekara çıkmıştır.

2015 yılında 550 bin küçükbaş hayvan mevcut iken bugün itibariyle bu sayının 1 milyon 400 binlere yaklaştığını görüyoruz. Büyükbaş hayvan sayımızda da 35 binlerden 85 binlere çıkarak %100’ün üzerinde artış sağlanmıştır. Bu gelişmeler, Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetlerinde başta güvenlik birimlerimiz olmak üzere bütün Bakanlıklarımızın, kamu kurum ve kuruluşlarımızın özverili çalışmaları,yatırımları; vatandaşlarımızın da katkı ve iş birliği ile sağlanan güvenlik ve huzur ortamı sayesinde elde edilmiştir.

İl olarak halihazırda geçmişe meralarımızı hayvancılık faaliyetleri için çok daha fazla  nispette kullanmaktayız. İnşallah bundan sonraki süreçte meralarımızdan, yaylalarımızdan daha da fazla faydalanacağız. Bu konuda üstün bir gayret var. Bir yandan güvenlik birimlerimiz mücadelelerine devam ediyor bir yandan da Tarım ve Orman Bakanlığımız mera ıslahı projelerine, hayvancılığın geliştirilmesine yönelik projelere destekler veriyor ve bu sayede her geçen yıl meralarda,yaylalardaki hayvancılık faaliyetleri ve hayvan sayısı artıyor.

Sayın Bakanım, sağ olun, bugün heyetiniz ile birlikte teşrif ettiniz.

Şırnak’ta Uzman Eller Projelerine dahil olabilecek vatandaşlarımızı,çiftçilerimizi bilgilendirme toplantısı yapmak üzere bir araya geldik. İl olarak bize düşen proje üretmektir. Arkadaşlarımızla sık sık bir araya geliyoruz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde geçen hafta da toplantı yaptık. Birim birim daha neler yapabileceğimizi, vatandaşlarımızla birlikte daha nasıl projeler üretebileceğimizi sürekli olarak değerlendiriyoruz. Biz proje üretelim, teklif edelim, destekler arkasından geliyor. Bu konuda bölge kalkınma ajansları DİKA, GAP İdaresiyle de birlikte çalışıyoruz. Kırsal Kalkınma kapsamında Bakanlığımızın vermiş olduğu birçok projeden faydalanıyoruz. Biliyoruz ki bu yıl Bakanlığımız sulama konusuna ağırlık vermeyi planlıyor. Sulama kanallarının, sulama projelerinin bitirilmesine öncelik vereceği duyuruldu. Bu durum bizleri sevindirdi. Şu an 7 barajımız var. Bu barajlarımızın bir yandan enerji üretiminde bir yandan da sulamada kullanılması, yine aynı şekilde köylerimizde özellikle küçük sulama şebekelerinin, hatlarının devam edenlerinin bitirilmesi, yenilerinin yapılması inanıyoruz ki çiftçilerimize olumlu katkı sağlayacaktır.Bu süreçte çiftçilerimiz özellikle de topraklarını terk etmeyip orayı ihya etmek için üstün gayret sarf ediyorlar. Burada bulunan, bulunmayan bütün emektar çiftçilerimize bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum. İnşallah onların gayreti, devletimizin desteğiyle ülkemizin tarım alanında da yıldızı parlıyor, inşallah ilelebet parlayacak. Türkiye ailesi içerisinde Şırnak İlimiz de geleceğe emin adımlarla yürüyecektir. Meyvecilikten seracılığa, gölet balıkçılığından fıstık, badem, ceviz,üzüm,çilek üretimine kadar birçok alanda, geleneksel buğday, mısır, arpa, pamuk gibi üretimlerle birlikte topyekûn bir anlayışla inşallah yarınlara hep birlikte emin adımlarla yürüyeceğiz.

Valilik olarak bütün kurumlarımızla beraber çiftçilerimiz yanlarındayız. Bu uğurda bize vermiş oldukları desteklerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kere daha şükranlarımı sunuyorum. Bakan Yardımcımızın şahsında Tarım ve Orman Bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Ekibinizle birlikte İlimize teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyor,toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi. 

Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof.

Mehmet Emin Erkan ve Ziraat Odası Başkanı Cengizhan Tatar da birer konuşma gerçekleştirerek duygu ve düşüncelerini paylaştı, programın hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Hasan Doğan bir sunum gerçekleştirerek “Kırsal Kalkınmada Uzman Eller” projesi hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Program, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

.