Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-10-2021 18:35   Güncelleme : 06-10-2021 18:35

VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, “ÇAYIR MERA ISLAH VE AMENAJMAN PROJESİ” KAPSAMINDA ÇİFTÇİLERE SERTİFİKALI YEM BİTKİLERİ TOHUMU DAĞITTI

​ Valimiz Ali Hamza Pehlivan, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde “Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında 300 çiftçiye sertifikalı yem bitkileri tohumu dağıttı

VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, “ÇAYIR MERA ISLAH VE AMENAJMAN PROJESİ” KAPSAMINDA ÇİFTÇİLERE SERTİFİKALI YEM BİTKİLERİ TOHUMU DAĞITTI

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde “Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında 300 çiftçiye sertifikalı yem bitkileri tohumu dağıttı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz bahçesinde düzenlenen programa Şırnak Valimiz Ali Hamza Pehlivan’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Mehmet Emre Canpolat, Ak Parti Merkez Başkanı Rahmet Taşar, Tarım ve Orman İl Müdürümüz Selman Demirel, Şırnak İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman, Meteoroloji Müdürü Bedri Ürper, Ticaret İl Müdürü V. Mehmet Emin Yıldırım, Şırnak Ziraat Odası Başkanı Cengizhan Tatar, Şırnak İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdulmecit Nas, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcımız Erdoğan Yıldız, İl Müdürlüğümüz Çalışanları, Tohum üreticileri ve davetliler katıldı.

Tohumları çiftçilerimize teslim eden Vali Pehlivan, üretim maliyetlerini düşürmek anlamında yem bitkisinin, çiftçilerimiz için son derece önemli olduğunu belirterek sertifikalı yem bitkilerini üreticilerimizle buluşturduklarını söyledi. Bu kapsamda yaklaşık 20 ton yonca, 10 ton da fiğ teslim edildiğini, bunun %75’i, Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz destekli olduğunu, geri kalanın da çiftçilerimizin paydaş olduğu bir proje olduğunu ifade etti.

Projenin toplam değerinin 800 bin TL olduğunu aktaran Vali Pehlivan, “600 bin TL’sini devletimiz adına biz karşılıyoruz. 200 bin TL’si de üreticilerimizin katkısı ile hayata geçecektir.” bilgisini verdi.

Vali Pehlivan, bu yatırımların hayırlı ve bereketli olması temennisinde bulunarak, “Az önce çiftçilerimizle de görüştük. Bir kısmı demonstrasyon maksatlı fideleme üretimi, ekimi yapacak. İlimiz, tarım ve hayvancılığa müsait. Bugün Silopi İlçemizde de yerfıstığı hasadı gerçekleştirdik. Sonra yerfıstığı ile ilgili hem ayıklama hem de paketleme işlemi yapacak tesisimizin açılışını yaptık. Şimdi de çiftçilerimize bu tohumların teslimini gerçekleştireceğiz. Burada, onlarca çiftçimize, üreticimize ulaşacağız. İnşallah bunlardan faydalanacaklar ve yapmakta oldukları tarım ve hayvancılık faaliyetlerini daha ileri noktalara taşıyacaklardır.” diye konuştu.

Devletimizin teşviklerinin her alanda devam ettiğinin, kendilerine düşenin de hangi alanda olursa bu imkanları, bu teşvikleri değerlendirmek olduğunu dile getiren Vali Pehlivan, sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Bu teşvikleri sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanlığımıza, İlimizde de çiftçilerimizle koordinasyon gerçekleştiren İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, müdürlüğümüzün tüm çalışanlarına ve çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Çiftçilerimiz ürettikçe, emeklerini ortaya koydukça projeler daha da değer kazanacak ve artacaktır. Tekrardan hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.”